but6.jpg

 

1proc_0.jpg

0
1
2
3

Od września 2020 r. skład zespołu redakcyjnego uległ zmianie.
Oto jego obecni uczestnicy:
Agata Adach – kl. VIIA
Aleksandra Deputat – kl. VIIA
Zofia Fornal – kl. VIIA
Marika Juraś – kl. VIIA
Oliwia Kępka – kl. VIIA
Katarzyna Koral – kl. VIIA
Opiekun koła – mgr Anna Szmigiel

Życie uczniów podczas epidemii koronawirusa

Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci, leczenie, szczepionka, skąd się  wziął koronawirus - Choroby - Polki.pl         W marcu 2020 r. Polskę niespodziewanie ogarnęła nowa epidemia koronawirusa – COVID-19. Patogen zaczął rozprzestrzeniać się w bardzo szybkim tempie, obejmując swoim zasięgiem cały świat. Liczba zachorowań i zgonów była tak duża, że polskie władze – podobnie jak te w innych krajach – ogłosiły stan zagrożenia epidemicznego. Wprowadziły także obostrzenia, m.in. obowiązek noszenia maseczki, częstego mycia rąk, zachowywania dystansu społecznego. Ponadto odwołały imprezy masowe, zawiesiły aktywność instytucji kulturalnych (w tym bibliotek) i zamknęły centra handlowe. Restrykcje dotknęły niestety również i szkoły, które od 25 marca musiały przejść na nauczanie zdalne. Nie było to łatwe. Od tego czasu lekcje odbywają się w większości poprzez platformy e- learningowe.
           W związku z tą nietypową sytuacją dzieci muszą pozostawać w domach i uczyć się na odległość. Ich życie uległo dużej zmianie. Okres epidemii to trudny czas dla wielu uczniów, którzy mierzą się z niepokojem i stresem. Zamknięcie szkół ogranicza możliwość komunikowania się z rówieśnikami i nauczycielami. Z tego powodu część dzieci czuje się zagubiona. Trudno jest im pogodzić się z przedłużającą się izolacją i niepewnością, kiedy będą mogły wrócić do nauczania stacjonarnego. Zaczęły zdawać sobie sprawę z tego, że kontakt internetowy nie daje tak pełnych możliwości komunikacji z drugim człowiekiem, jak ten bezpośredni.
      Mimo tak trudnej sytuacji, czas pandemii to dla wielu uczniów dobry moment na odkrywanie nowych zainteresowań i rozwijanie tych pasji, na które wcześniej nie mieli czasu. Uczniowie naszej szkoły w czasie wolnym od nauki zdalnej najchętniej pogłębiają zainteresowania literackie (czytają, piszą opowiadania i wiersze), jak również  grają na różnych instrumentach muzycznych oraz rysują. Widzą, że dzięki pasjom czas spędzony w domowym zaciszu może stać się wartościową rozrywką.
      W czasie pandemii koronawirusa nasi uczniowie brali udział w różnych konkursach, m.in. w Powiatowym Konkursie Literackim „Życie w czasie zarazy”. W swoich twórczych pracach – opowiadaniach i wierszach – opisywali, jak żyje się im w tym trudnym czasie. Troje uczniów otrzymało tytuł laureata tego konkursu.
      Serdecznie gratulujemy naszym uczniom uzyskania wysokich miejsc w Powiatowym Konkursie Literackim. Życzymy im jednocześnie dalszych sukcesów i rozwijania literackiej pasji. Mamy także nadzieję, że już wkrótce wszyscy będziemy mogli zobaczyć się znów w naszej szkole.

Poniżej zamieszczamy nagrodzone prace literackie.
Autor: Maria Bartoszek – uczennica kl. 7b - "Modlitwa współczesnej dziewczyny" 
Autor: Piotr Konieczny- uczeń klasy 6a - "To Ty?"
Autor: Mikołaj Pudełko- uczeń klasy 8b - „Życie w czasach zarazy

 

 Wywiad z nową uczennicą naszej szkoły – Leną Parzyszek

Od tego roku szkolnego do naszej  placówki uczęszcza nowa uczennica, Lena Parzyszek. Dziewczynka uczy się w klasie 4c. Lena od urodzenia mieszkała wraz z rodzicami w Wielkiej Brytanii. Chcielibyśmy zapytać nową uczennicę o jej wrażenia z pobytu w naszej szkole i kwestie związane z poprzednią placówką.
Dziennikarz: Jesteśmy członkami szkolnego Koła Młodego Dziennikarza, chcielibyśmy Ci zadać kilka pytań .Czy zechciałabyś na nie odpowiedzieć?
Lena: Z przyjemnością.
Dziennikarz: Jesteśmy ciekawi jak wyglądała Twoja szkoła w Wielkiej Brytanii, do której uczęszczałaś?
Lena: W angielskiej szkole, do której chodziłam, wszyscy nosili mundurki, nauczyciele uczący danego przedmiotu zmieniali się co roku. Ten sam nauczyciel prowadził z nami zajęcia przez cały dzień. Do mojej poprzedniej szkoły uczęszczały dzieci z różnych krajów. Lekcje zaczynały się zawsze przed 9.00, a kończyły o tej samej porze, czyli po 15.00.
Dziennikarz: Czym Twoja poprzednia szkoła różniła się od naszej?
Lena: W obecnej szkole, czyli SP nr 3 w Puławach, dzieci nie muszą nosić sztywnych mundurków, zajęcia uczniów klas starszych odbywają się w różnych salach i nauczyciele zmieniają się co lekcje.
Dziennikarz: Co podoba Ci się najbardziej w naszej szkole i co najbardziej Cię w niej zaskoczyło?
Lena: Najbardziej podoba mi się to, że nie muszę nosić codziennie do szkoły tego samego mundurka oraz, że nauczyciele prowadzący zajęcia zmieniają się co lekcje. Dla mnie jest to wartościowe, ponieważ można lepiej poznać każdego nauczyciela. Natomiast zaskoczyło mnie to, że lekcje odbywają się w innych pracowniach.
Dziennikarz: Czy tęsknisz za swoją dawną społecznością szkolną i czy utrzymujesz z nią kontakt?
Lena: Tak, utrzymuję stały kontakt z moimi kolegami i koleżankami z poprzedniej szkoły i bardzo za nimi tęsknię.
Dziennikarz: Na zakończenie zadam jeszcze jedno pytanie. Czy przypominasz sobie jakąś zabawną historię, która przytrafiła Ci się w poprzedniej szkole?
Lena: Najbardziej utkwiły mi w pamięci zajęcia z naszym dyrektorem szkoły. Raz w tygodniu odbywały się spotkania, w których uczestniczył pan dyrektor oraz cała społeczność szkolna. Podczas takich lekcji było bardzo wesoło, panowała serdeczna atmosfera, wszyscy wspólnie z dyrektorem tańczyliśmy różne, zabawne  tańce, np. Kurczaki.
Dziennikarz: Leno, dziękujemy za udzielenie odpowiedzi do naszego wywiadu. Życzymy Ci samych sukcesów w nowej szkole.
Wywiad przygotowali członkowie szkolnego Koła Młodego Dziennikarza.
Zdjęcia: Aleksandra Deputat

                             

Fotki - klik

  

Od września 2019 r. w naszej szkole realizowane są zajęcia pozalekcyjne Koło Młodego Dziennikarza. Podczas tych zajęć uczniowie mają możliwość poznania pracy dziennikarza oraz redagowania własnych tekstów.
Głównym zadaniem programu jest doskonalenie umiejętności posługiwania się pisaną fo

  
Skład zespołu redakcyjnego:
Mikołaj Pudełko- klasa VIIB
Julia Krulikowska- klasa VIIB
Maciej Owczarzak- klasa VIIB
Kinga Capała - klasa VI A
Oliwia Kępka-  klasa VIA
Opiekun koła- mgr Anna Szmigiel

Wywiad Biała Szkoła

Od kilku lat w naszej szkole jest organizowana tzw. Biała Szkoła, czyli zimowe wyjazdy w góry. Cieszy się ona wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić wywiad z jej organizatorami.
Rozmowę z Panią Anetą Kozak i Panią Sabiną Poświatowską na temat organizacji wyjazdów naszych uczniów na Białą Szkołę przeprowadził członek szkolnego Koła Młodego Dziennikarza.

Galeria

 

 

   28 października uczniowie z Klubu Młodego Dziennikarza przeprowadzili wywiad z Panią  Danutą Nowaczek, która została wybrana na nowego dyrektora naszej szkoły. Rozmowa dotyczyła m.in. planów Pani Dyrektor związanych z przyszłością naszej placówki.

Wywiad z Panią Danutą Nowaczek, Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach

 

 

 
W tym roku Polski Czerwony Krzyż obchodzi stulecie działalności. W związku z  tym wydarzeniem  nasi dziennikarze przeprowadzili wywiad z opiekunem szkolnego koła Polskiego Czerwonego  Krzyża, panią Anetą Sosik.

Wywiad z opiekunem szkolnego koła Polskiego Czerwonego  Krzyża, panią Anetą Sosik.

 

 

"Lekcja w kinie "      
       Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w  zajęciach zatytułowanych "Lekcja w kinie " organizowanych przez Centrum Edukacji Filmowej. Podczas lekcji uczniowie  zdobywają wiedzę na temat historii kina, gatunków filmowych, twórców filmów czy też tego, jak powstają filmy, natomiast po części lekcyjnej następuje projekcja filmu. Podczas ostatnich zajęć został zaprezentowany film pt. „Między nami kosmos”, a oto jego recenzja autorstwa Wiktorii Kozak, uczennicy klasy VII b.

Między nami kosmos
         ,,Między nami kosmos” to film fantastycznonaukowy wyprodukowany w USA. Został wyreżyserowany przez Petera Chelsoma. Premiera filmu odbyła się 1 lutego 2017 roku. Był on nominowany do nagrody Teen Choice w trzech kategoriach: ulubiony film fantastycznonaukowy, ulubiony aktor w filmie fantastycznonaukowym Asa Butterfiel, najbardziej wyczekiwana przez nastolatków aktorka Britt Robertson. Doskonały scenariusz powstał dzięki Allanowi Loebowi.
Akcja filmu dzieje się na dwóch planetach: na Ziemi i na Marsie w odległej przyszłości. Głównego bohatera, Gardnera Elliota, gra znakomity brytyjski aktor Asa Butterfield. Film opowiada o pierwszym chłopcu, który urodził się i mieszkał przez 16 lat na Marsie. W tym czasie poznał Tulsę - dziewczynę z Ziemi. Wiele czasu spędzał na szukaniu ojca. Bardzo chciał polecieć na planetę, na której on jest, i się z nim spotkać, ale z początku było to niemożliwe.
Moim zdaniem reżyser filmu ,, Między nami kosmos” wybrał aktorów odpowiednio do granych ról. Wśród aktorów wyróżnia się Asa, który bezbłędnie zagrał zagubionego chłopca na planecie, na której są zupełnie inne warunki życia niż na Marsie, na planecie z inną atmosferą i grawitacją. Na długo pozostanie w mojej pamięci scena, gdy bohater tańczył w deszczu, i wiele innych zabawnych chwil. Swoją grą  rozśmieszał, a także ciekawił widza. Szczególną uwagę zwracają też Britt Robertson oraz Carla Gugino.
Perfekcyjna i bogata scenografia to zasługa Kirka Petruccellego. Szczególnie spodobał mi się bardzo realistyczny wygląd Marsa. Doskonale swoją pracę wykonał Christoper Lawrence - kostiumolog. Wspaniałe, zapadające w pamięć zdjęcia wykonał Bary Pterson.
Na szóstkę spisał się twórca efektów specjalnych. Są one bardzo wiarygodne. Na uwagę zasługuje wybuch budynku, gdy Tulsa i Gardner wyskoczyli z samolotu.
Muzyka Andrew Lockingtona idealnie uzupełnia całość. Jest bardzo dyskretna, nie zwraca na siebie większej uwagi.
       Myślę, że ,,Między nami kosmos” jest filmem, który warto zobaczyć. Można spędzić miłe chwile i przeżywać emocje z Gardnerem i Tulsą. Choć na początku film ten wydawał mi się nudny, to po jakimś czasie stopniowo stawał się coraz ciekawszy. Aktorzy pokazali swój ogromny talent. Czy Gardnerowi udało się znaleźć ojca? Jak skończyła się jego przygoda na Ziemi? Zachęcam do obejrzenia! Naprawdę warto!

 

 

Koło Młodego Dziennikarza