Dlaczego psy nie gryzą żółwi? Czy troska o porządek publiczny oznacza machanie miotłą? Czy da się przejść przez ulicę, gdy zawiedzie sygnalizator? Jak mądrze korzystać z placów zabaw? Czy plecaki mogą ochronić nas przed niebezpieczeństwem?

W piątek, 13 września 2013 r., te i inne wątpliwości rozwiewał w młodych umysłach wyjątkowy Gość, który na zaproszenie uczniów z oddziału 0c Szkoły Podstawowej Nr 3 zawitał w nasze progi. Wyczekiwany z niecierpliwością i odrobiną niepewności, przyjęty został przez nas ciepło i sam okazał dzieciom dużo serdeczności. Pan Grzegorz Surowiecki, funkcjonariusz Straży Miejskiej naszego miasta, z pełnym zaangażowaniem i bardzo przekonująco objaśniał zerówkowiczom specyfikę pracy służb mundurowych, przybliżał zasady bezpieczeństwa podczas codziennego funkcjonowania w mieście, uczył przybierania prawidłowych postaw wobec nieznanego psa, podsycał ciekawość prezentacją kolorowych plansz i ilustracji. Wiele emocji wzbudziło połączenie się z innym strażnikiem z bazy i wzajemne przekazanie pozdrowień, a także możliwość potrzymania prawdziwego radioodbiornika i poczucia się przez chwilę jak bohater filmu akcji. Nie zabrakło też drobnych upominków: od naszego Gościa dostaliśmy na pamiątkę kolorowe naklejki i pyszne słodkości.

W podzięce za poświęcenie nam czasu i podzielenie się swoją wiedzą, pan Grzegorz otrzymał rysowany naprędce plakat ze swoją podobizną oraz podpisami i rysunkami dzieci z zerówki. Został też obdarzony niewątpliwym zaszczytem obejrzenia krótkiego montażu taneczno-wokalnego i nie szczędził nam braw tudzież wyrazów uznania.

Z rozmów z dziećmi tuż po pożegnaniu Pana Strażnika oraz z obserwacji ich zabaw w ciągu dnia wynika jasno, że informacje, umiejętności i przemiły klimat spotkania znalazły podatny grunt wśród żądnych wiedzy i wrażeń dzieciaczków oraz że pozostaną w ich pamięci na długo.

Justyna Szychowska

Marzena Wiejak

Miły Gość z wizytą w oddziale 0c: spotkanie z funkcjonariuszem Puławskiej Straży Miejskiej